menu
Mit mond
az önkormányzat?

A döntés nem egy vasútvonalról,
hanem az otthonunkról szól

Mondja Szaniszló Sándor polgármester

Szaniszló Sándor, a 18. kerület polgármestere már hónapokkal ezelőtt felszólalt a 142-es vasútvonal felújítási tervével kapcsolatban. Ahogy korábban, a polgármester most is egyet kér: az itt élők szempontjait vegyék figyelembe a felújításnál, és olyan döntés szülessen, amelyet támogatnak az itt élők.

A központi terv szerint a mostani, 100 éves megoldást konzerválnák, de az is egy opció, hogy vigyék föld alá a vonalat, hogy észrevétlenül suhanjanak a szerelvények és ne a kerületet kettévágó zajvédőfal-szörny mögé kényszerítsék be az életet. Ahogy fogalmazott, nem az emberek vannak a vasútért, hanem éppen fordítva, a vasút van az emberekért, ezért az itt élők joga eldönteni, hogyan szeretnének élni a következő évtizedekben. Az önkormányzat azt szeretné, hogy mindenki számára világos legyen: van más megoldás, mint továbbra is vasúti sínek mentén élni a hétköznapokat.



Sokan vannak, akik nem értik, miért szólalt fel az Önkormányzat a vasútfelújítási terv ellen?

Nem a vasútfelújítás ellen szólaltunk fel. Arra szükség van, azt teljes mellszélességgel támogatjuk. A mostani helyzet tarthatatlan, szégyenletes állapotok uralkodnak a kerületünket átszelő vonalon. A kérdés nem ez.


A kérdés az, hogy milyen lesz, milyen legyen itt élni a következő száz évben.
Most erről dönthetünk.


Erről kell beszélni, mert a mérnökök sokszor infrastruktúrában, sínben, vasban, betonban, vezetékekben gondolkoznak. Mi családokat, anyukákat, apukákat, nagymamákat, gyerekeket, otthonokat, életeket látunk itt.

Embereket, akik nem biztos, hogy egy vasúti sín szomszédságában, vagy egy ormótlan berlini falszerű zajvédő szörnyeteg árnyékában akarnak élni. Akik nem szeretnék, ha továbbra is a kert végében zúgnának el a többszáz tonnás szerelvények, és azt sem, ha forgalmas vasúti, közúti csomóponttá bővítenék a kertváros központját.

Van más megoldás is, olyan, ami szerintünk sokkal inkább az emberekről, az otthonokról, az életünk javításáról és nem az infrastruktúráról szól.

Mi a baj a felszínen vezetett vasút javaslatával, amely ellen felszólaltak?

A felszíni vasút terve a mostani, szerintem nem emberközpontú állapotot „vasbetonozza” be további száz évre. Miközben az itt lakó embereket nem kérdezte meg senki, és nem mutattak alternatívát sem. Lehet, hogy az itt élők sokkal jobban örülnének annak, ha a vasút a föld alatt futna, észrevétlenül, profin, csendesen, a felszínen pedig újabb parkok, játszóterek, zöld felületek jönnének létre és nem vasbeton építmények, meg falszörnyek.

Ennyire rosszul gondolkodnának a tervezők?

Mérnöki szempontból talán indokolható, hogy a vasút továbbra is a házak között menjen, hogy megépüljön a kerületünket kettévágó zajvédőfal-szörny, vagy hogy Pestszentimre központjába építsenek egy nagy, közúti aluljárót, felszíni vasútállomást. Így építettek infrastruktúrát a kommunizmusban. Egy normálisan működő demokráciában nem szokás ilyen jelentős kérdésekben az emberek feje felett dönteni. Mi azt szeretnénk, hogy a döntéshozó kormányközeli intézmények értsék meg:


ez nem egy vasútvonal, hanem az otthonunk.


Ezért az a legfontosabb szempont, hogy úgy épüljön meg mindez, ahogy azt a Pestszentimrén élők szeretnék, hogy Ők dönthessék el, miként szeretnének élni. Hiszen nem az emberek vannak a vasútért, hanem éppen fordítva: a vasút van az emberekért. Ezért az itt élők joga eldönteni, hogy szerintük milyen legyen a 142-es vonal, legalábbis annak Pestszentimrén és a 18. kerületen áthaladó szakasza. Ránk ebben is lehet számítani.

Ön melyik tervváltozatot részesíti előnyben?

A polgármester és az önkormányzat meggyőződése, hogy a helyben élőket érintő ügyekről a helyben élőknek kell döntést hozniuk. Nem egyszerűen egy vasútvonalról, hanem az életünkről van szó. Ezért nem elfogadható, hogy ismét az itt lakók feje felett akarnak meghozni egy döntést. Mondja el véleményét!
Szavazok!


Döntsünk mi az otthonunkról

Pál Norbert a Pestszentimrei Városrészi Önkormányzat elnöke, önkormányzati képviselőként mindig is szorgalmazta, hogy a kerületrészt érintő nagyobb döntésekbe vonják be az itt élőket is. A Vásáros tér felújításának közösségi tervezése után most arra kéri az imreieket, hogy mondják el minél többen véleményüket a 142-es vonal felújításával kapcsolatban is.

„Nem sokszor adódik olyan alkalom, hogy ilyen jelentős, az életünket közvetlenül, nap, mint nap befolyásoló kérdésben mi dönthetünk közösen. Hatalmas dolog, hogy a polgármester vezetésével kezünkbe vehetjük otthonunk ügyét, és elmondhatjuk a véleményünket arról, hogy falak és sínek között szeretnénk-e élni a következő száz évben vagy inkább azt szeretnénk, hogy a vasút a föld alatt menjen és parkok, játszóterek épüljenek.
Mindenkit arra biztatok, hogy informálódjon, mondja el véleményét! Mi azt az álláspontot fogjuk képviselni és védeni, amit az imreiek szeretnének.”

Ne a kormányközeli intézményrendszer döntse el, hogy éljünk Pestszentimrén

Hartaházi Miklós, a Pestszentimrei Városrészi Önkormányzat alelnöke korábban is aktívan dolgozott számos olyan fejlesztés előkészítésében, amely otthonosabbá, modernebbé, biztonságosabbá teheti az életet Pestszentimrén.

„A Nagykőrösi út felújításáért indított aláírásgyűjtés során is sokat beszélgettünk az imreiekkel arról, hogy nemcsak a főút, de a 142- es vasútvonal is szégyenletes állapotban van. Nem hiszem, hogy magyarázatra szorul, miért kell felújítani ezt a szakaszt. Az már annál inkább, hogy miért nem kérdeztek meg korábban minket, az itt élőket, hogy mi mit szeretnénk. Nem szeretnénk, hogy a kormányközeli megmondó emberek a helyi lakosok feje felett döntsenek.
Nem hiszem, hogy ha Pestszentimrén korábban bárkit megkérdeznek, szívesen támogatta volna, hogy a vasút maradjon a felszínen, és épüljön egy ronda, zajvédőnek mondott falszörny, ami a kerületet továbbra is, sőt még inkább ketté vágja. Mindent meg fogok tenni annak érdekében, hogy a lehető legtöbb kerületi lakos hallassa a hangját és mondja el, milyen környezetben szeretne élni.”

A közösségek kapjanak valódi beleszólást az őket érintő ügyekbe

Ferencz István, a vasútfelújítás által talán leginkább érintett városrészek, Újpéteritelep és Erdőskert önkormányzati képviselője a megnövekedett vasúti forgalomra hívja fel a figyelmet, amely komolyan veszélyezteti a kertvárosias lakóövezetek nyugalmát.

„Otthonunk, a 18. kerület már így is túl van terhelve közlekedési útvonalakkal, és pontosan tudjuk, hogyan születnek az ilyen kormányzati gigaberuházások. Éppen a szomszédos Soroksáron jelöltek ki titokzatos beruházási célterületet, természetesen a helyiek megkérdezése nélkül.
Reményre ad okot, hogy alig néhány hete függesztették fel a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér környezetvédelmi engedélyét, a helyi közösségek és civilek nyomására. Ez az eset is azt bizonyítja, hogy nem lehet döntéseket hozni a helyi lakosság véleményének figyelembe vétele nélkül. Különösen akkor, ha kerületünk kertvárosi lakóövezeteinek nyugalmát, az itt élők egészséges környezethez való jogát súlyosan veszélyeztető megoldásokat akarnak hatalmi szóval ránk erőltetni.
Minden tőlem telhetőt megteszek azért, hogy az általam képviselt közösségek valódi beleszólást kapjanak az őket érintő ügyekbe.”

Önnek mi a véleménye?

A polgármester és az önkormányzat meggyőződése, hogy a helyben élőket érintő ügyekről a helyben élőknek kell döntést hozniuk. Nem egyszerűen egy vasútvonalról, hanem az életünkről van szó. Ezért nem elfogadható, hogy ismét az itt lakók feje felett akarnak meghozni egy döntést. Mondja el véleményét!
Szavazok!



Copyright © 2024 Budapest Főváros XVIII. kerület Pestszentlőrinc-Pestszentimre Önkormányzata